Gipszkarton fal építése, gipszkarton előtétfal építése, gipszkarton válaszfal építése

 Példának okáért a falak minőségi besorolása, például dupla borítás, tripla borítás, a nyílások kialakítása pontos méretre.

A gipszkartonfalak vastagságát és szerkezeti összeállítását azért jobb szakemberre bízni, mert a terhelhetőséget, a bordák kiosztását, az ajtónyílások pontos méreteit jobban meg tudja határozni. Az áthidalás rögzítését is jobban tudja kivitelezni, a falak derékszögben és párhuzamban való kitűzését, elhelyezkedését meghatározni, mint egy laikus.

A szakember el tudja dönteni milyen fajta UA borda, CW és CD profil szükséges, vagy milyen keresztmetszet, mi a legjobb minőség akár gipszkarton falaknál, akár gipszkarton álmennyezetnél.

Sok előnye van a gipszkarton falnak a téglafallal szemben: gyorsabb elkészíteni egy gipszkarton falat, mint egy téglából épített falat. Hanggátlása sokkal jobb, nem terheli annyira a súlya a födémet, mint a tégláé. A végleges minőségben kiemelkedőbb, mint a régi téglafalak, sokkal egyenesebb, tükörsimább felületet lehet vele képezni, mint téglával. Olyan esetekben érdemes használni, ahol a födém nem modern vasbetonszerkezetből készült és ezért nem akarjuk terhelni.

Tetőtér gipszkartonozása

A tetőtér gipszkartonozásának egyik nagy előnye a könnyűség, nem rakunk akkora súlyt a födémre és az alatta lévő szint falaira, mint egy téglafallal. A korábban már említett hang- és hőszigetelés szintén fontos szempont ebben az esetben is.

A gyorsaság is lehet egy szempont, mint a megrendelőnek, mint pedig a vállalkozónak. Sokkal gyorsabban készül el, egy gipszkartonfal a tetőtérben, mint egy téglafal, hiszen a téglákat egyesével feljuttatni nem csak nehéz, de időigényes is.

Gipszkarton álmennyezet

A gipszkarton álmennyezet készítése már összetettebb feladat. Mivel találkozhatunk sérült, rossz minőségű mennyezettel, amelynek a helyreállítására lehetséges, hogy már csak a gipszkarton álmennyezet az utolsó lehetőségünk. Régi épületeknél nem elfelejtendő a gipszkartonváz feletti hő- és hangszigetelés elkészítése.

Ez nem az esztétikumról szól, hanem a spórolásról, hiszen a hőszigetelt mennyezetnek köszönhetően kevesebb meleg levegő távozik a lakásból, házból. Hangszigetelése is kiváló. Ez a módszer azoknak is nagyon praktikus, akiknél túl nagy a belmagasság, gipszkarton álmennyezet készítésével ezt csökkenthetjük. Az egyenletlenségek elfedésére, eltakarására is kiváló.

Gipszkarton ragasztása

A gipszkarton ragasztás nagyon sok esetben nem ajánlott, de legfőképpen nem ajánlott házilag csinálni. Nagyon sok buktató van abban, hogy valaki, nem hozzáértő személy otthon, házilag egy görbe felületre, falra megpróbál gipszkartont felragasztani.

Nem csak szépészeti szempontból nem ajánlott, hanem azért sem, mert nagy károkat tudunk okozni egy technikailag nem megfelelően kivitelezett munkával. Ha már a gipszkarton ragasztást választjuk, mindenképpen szakemberrel csináltassuk meg. Egy rosszul elkészített mennyezet buktatója lehet akár a mennyezet leszakadása vagy a hanyagul elkészített hőszigetelés hőhidat okozhat, amely a későbbiekben penészesedéssel is járhat. Az esztétikus és precíz munkavégzésről nem is beszélve.

Ez többletköltségeket vonhat maga után, hiszen visszabontásra is szükség lehet. A másik buktató a festés, mert egy nem megfelelően rögzített gipszkarton miatt akár az egész szobát újra kell festeni.

Gipszkartonozás házilag

Előző bekezdésünkben már sok olyan dolgot felsoroltunk, ami miatt nem javasolt, hogy házilag, nem hozzáértő személy gipszkarton szereléssel próbálkozzon. Ezek mellett nagyon fontos szempont az esztétikum, mert egy nem megfelelően elkészített gipszkartonszerkezet szintén többletköltségekhez vezet, hiszen ha a megrendelő nem lesz elégedett a saját maga által készített munkával az anyagra is újra kell költenie. Emellett más szakszerűtlen munkáját kijavítani, helyreállítani minden esetben többletköltséggel jár.

Hiszen plusz költségként megjelenik egy bontási díj, ami nem lett volna, ha már mindjárt az elején szakembert hívunk. Gyakori hiba gipszkartonszerelés közben a nem megfelelő anyagválasztás, mint például profilok, függesztők, csavarok stb.; a derékszög és párhuzam kitűzése, beállítása; nyílásméretek pontos kialakítása.